A napokban riasztónak tűnő riportot láttam az egyik kereskedelmi televízióban. Arról volt szó, hogy a bérbe adott lakások esetében a tulajdonosokra mennyi veszély leselkedik. Igaz is meg nem is. A lényeg, hogy nagyon körültekintően kell a bérleti szerződést elkészíteni.
Néhány héttel ezelőtt írtam arról, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben- elsősorban a banki kamatok alakulása nyomán- már egyértelműen érdemes ingatlanba fektetni és azt kiadni, hiszen így kedvezőbb hozam mellett érhető el a tőke reálértékének megőrzése. Ennek mondott ellent a riport arra helyezve a fókuszt, hogy a bérlők fizetési, helyenként erkölcsi morálja jelentős befektetői kockázatot hordoz magában.
Nem akarom és nem is tudom tagadni, hogy van kockázat. De hol van olyan befektetés, ahol nulla a rizikó? Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a bérleti szerződés körültekintő elkészítésével minimalizálni lehet a kockázatot. És persze ez minkét fél érdeke, hiszen a bérlő számára is szükség van garanciákra, hogy nyugodtan élhesse az életét.
A riportot jól megnézve a probléma forrása egyszerű volt. Egy jóindulatú, ám ilyen dolgokban járatlan tulajdonos és egy rém egyszerű, de rosszindulatú bérlő minden formai és tartalmi hozzáértés nélkül, egy A/4 papír felén megírták a „bérleti szerződést”. Higgyenek nekem kedves olvasók, mindent érdemes szakemberre bízni! Lehet, hogy most fizetni kell, de az összeg töredéke az elszenvedhető veszteségnek.
A legjobb, ha a szerződést közjegyző készíti. Az ilyen szerződés a „legerősebb”, gyakorlatilag a tartalma azonnal végrehajtható. Ügyvéd által ellenjegyzett szerződés is nyomatékos, hiszen az ilyen dokumentum okiratnak minősül. Nem elhanyagolható tény, hogy a jogászok pontosan tudják, milyen tartalmi elemek biztosítják a felek jogait. Ha mégsem akarunk fizetni, akkor még mindig ott az ingatlanos. Egy tisztességes közvetítőnek van korrekt, használható szerződésmintája.
De mire kell figyelni, ha mégis magunk készítünk szerződést?
Először bizonyos formai követelményeknek kell megfelelni. E szerint tartalmaznia kell az írásnak a felek és az érintett ingatlan összes adatát. Hiába egyértelmű, le kell írni, tulajdonos bérbe adja, bérlő bérbe veszi. A szerződésnek tartalmaznia kell a bérleti díjat, a bérleti időszakot, a fizetési határidőt. Ki kell külön térni a rezsire-általában a bérlő fizeti- felsorolva a szolgáltatókat. A kaució összegét és annak funkcióját, illetve visszafizetését szintén rögzíteni kell. Ki kell térni a szerződésben, mikor, milyen okból szűnhet meg a megállapodás, milyen feltételekkel bontható az fel. Tanúk, aláírás, dátum.
És most nézzük, mivel tudjuk biztosítani a jogainkat! Van egykét apróság, amit ha tartalmaz a kétoldalú megállapodás, akkor jelentősen csökken a kockázat. Az első elem a mérőórák kérdése. Én azt javaslom, a birtokba adást megelőzően minden szolgáltatónál írassuk a bérlő nevére a mérőket. Így ha esetleg nem fizet a partner, legalább egészen biztosan nem termel veszteséget. Ma már minden szolgáltató személlyel van szerződésben, nem lakással. Ha kimegy a bérlő, visszaíratjuk egy átadási jegyzőkönyvvel a mérőt, a korábbi fogyasztást meg pereljék rajta. Másodszor az ingatlanba való bejutás szokott gondot jelenteni. A magyar polgári törvények értelmében a bérlő van birtokon belül, tehát ha a tulajdonos a saját tulajdonába engedély nélkül bemegy, akkor birtokháborítást követ el. Ezt az anomáliát megelőzendő, rögzíteni kell a megállapodásban a tulajdonos jogát, az ingatlanba való bejutásra. Ugyanígy, már találkoztam olyan szerződéssel, ahol a tulajdonosnak joga volt a felmondást követően a lakásba visszaköltözni, vagy mást beköltöztetni. Az Ön fantáziájára bízom, kiknek nyújtott a gazda szállást! Harmadszor jó megoldás-bár ehhez jogász is kell-, ha a bérlő tud mutatni egy harmadik személytől befogadó nyilatkozatot. Így jóval egyszerűbb az esetleges kilakoltatás.
Végezetül még egy jótanács! Ha gond van a bérlővel, nem fizet vagy pusztítja a vagyonunkat, azonnal lépjünk, ne várakozzunk. A türelem, a „jótékonyság” ebben az esetben nem vezet sehová. Ez üzlet!
Forrás:Ingatlanosblog
Ha nem csak a hírek érdeklik, nézze meg eladó ingatlan kínálatunkat is. Eladó házak és eladó lakások.